Aktualności!
Księgozbiory wielkich Polaków
O tradycji i zamiłowaniu do książek słów kilka.
Laureaci konkursu "Moja ulubiona księgarnia" już znani!
Trzy zwycięskie i trzy wyróżnione prace!
Zakończenie konkursu "Moja ulubiona księgarnia"
Dziękujemy za wszystkie zgłoszenia! Rozstrzygnięcie już 24 października w Krakowie.
Konkurs "Moja ulubiona księgarnia"
Czekamy na Wasze zgłoszenia do 31 lipca 2014 r. Nie zwlekajcie! Do wygrania nawet 3000 zł!
Konferencja PIK z okazji ŚDKiPA - 22.04.2014
"650 lat książki i czytania w Polsce" - jak, gdzie i dlaczego czytano książki dawniej i dziś? Czyli trochę historii i ciekawostek.
19 kwietnia 2013 r., konferencja prasowa Polskiej Izby Książki
2013-04-10
Inauguracja ogólnopolskich obchodów Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich
Czytaj! Zobacz więcej
2013-03-14
Akcja czytoczytam.to - czyli 50 książek, od których nie da się oderwać. Do czytania - start!
Małopolskie Dni Książki "Książka i Róża"
2013-03-14
Akcja zbierania książek w ramach Małopolskich Dni Książki „Książka i Róża”
Piotr Paziński polskim laureatem Nagrody Literackiej Unii Europejskiej 2012
2012-10-18
Na Targach Książki we Frankfurcie ogłoszono nazwiska laureatów Nagrody Literackiej Unii Europejskiej (EUPL) za rok 2012, która wyróżnia najlepszych nowych lub „wschodzących” autorów w UE. Tegorocznymi zwycięzcami zostali: Anna Kim (Austria), Lada Zigo (Chorwacja), Laurence Plazenet (Francja), Wiktor Horváth (Węgry), Kevin Barry (Irlandia), Emanuele Trevi (Włochy), Giedra Radvilavičiūtė (Litwa), Gunstein Bakke (Norwegia ), Piotr Paziński (Polska), Afonso Cruz (Portugalia), Jana Beňová (Słowacja) i Sara Mannheimer (Szwecja). Każdy zwycięzca otrzyma 5 000 €, a co ważniejsze, priorytetowe dofinansowanie z unijnego programu Kultura na tłumaczenia ich książek na inne języki.
Prof. Jerzy Jarniewicz i red. Michał Nogaś laureatami PIK-owego Lauru 2012
2012-10-29
26 października odbyła się gala wręczenia nagród PIK-owego Lauru 2012 w Hotelu Starym w Krakowie. Laureaci odebrali je z rąk Podsekretarz Stanu MKiDN Małgorzaty Omilanowskiej, prezesa PIK Włodzimierza Albina i przedstawiciela sponsora Xerox Polska Stanisława Pieczary. Za promowanie książek i czytelnictwa w prasie nagrodę główną otrzymał profesor Jerzy Jarniewicz, a spośród dziennikarzy zajmujących się tematyką książek w mediach elektronicznych Michał Nogaś z Programu Trzeciego Polskiego Radia.
Światowy Dzień Książki?

 

23 kwietnia – Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich  to  ustanowione w 1995 roku przez UNESCO doroczne święto mające na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim.

Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii. W 1926 roku wystąpił z nim wydawca, Vicente Clavel Andrés.  23 kwietnia jest tam hucznie obchodzonym świętem narodowym, jako dzień jej patrona – Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez Św. Jerzego smoka. Z czasem kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek.

23 kwietnia to również symboliczna data dla literatury światowej. W tym dniu, w roku 1616 zmarli Miguel de Cervantes, William Shakespeare i Inca Garcilaso de la Vega (przy czym datę śmierci Shakespeare’a podaje się według kalendarza juliańskiego, a pozostałych dwóch – według gregoriańskiego). Na ten sam dzień przypada również rocznica urodzin lub śmierci innych wybitnych pisarzy, np. Maurice’a Druona, Halldóra Laxnessa, Vladimira Nabokova, Josepa Pla i Manuela Mejía Vallejo.

W Hiszpanii Dzień Książki jest świętem oficjalnym już od roku 1930. Od 1964  tradycja ta kultywowana jest we wszystkich krajach hiszpańskojęzycznych. Obecnie Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich celebrowany jest na całym globie – od Nowej Zelandii po Kanadę.