Jak nie zrazić dziecka do dentysty?

Nie jest dla nikogo tajemnicą, iż spora część społeczeństwa unika wizyt stomatologicznych jak ognia. Boimy się nawet okresowych przeglądów, nie wspominając już od leczeniu. Dlaczego tak jest? Otóż od dziecka wpaja nam się, iż leczenie zębów nie jest niczym przyjemnym, a z dziećmi często na pierwszą wizytę udajemy się dopiero wtedy, kiedy zęby wymagają już leczenia. W ten sposób budujemy, jako społeczeństwo, obraz dentysty-sadysty. A przecież tak nie jest! Obecne techniki stomatologiczne pozwalają na bezbolesne, a nawet przyjemne, leczenie nawet najtrudniejszych przypadków. Pierwszą wizytę stomatologiczną warto odbyć z dzieckiem jeszcze przed pojawieniem się zębów stałych. Można się wtedy umówić na wizytę zapoznawczą do jednego z gabinetów oferujących wizyty w takiej właśnie formie. Należy bowiem pamiętać, iż takich usług nie oferuje każdy stomatolog. Kielce są jednak jednym z tych miast, w którym szerokiej oferty dentystycznej nie brakuje (dentysta-stomatolog.com/kielce,1.html). Gabinety przyjmujące dzieci często dysponują przyjazną aurą w postaci kolorowych ścian, kolorowych fartuchów personelu, jak i innymi atrakcjami. Często podczas wizyty dziecko może oglądać bajkę bądź bawić się narzędziami pracy, którymi dysponuje dentysta.

Kielce nie są w tym przypadku zatem wyjątkiem. Taka jednak zapoznawcza wizyta to tak naprawdę ostatni kok na drodze przekonywania dzieci do kontroli stomatologicznych. Pierwszy bowiem powinni wykonać rodzice. Zauważmy bowiem, że często rozmawiając między sobą wyrażamy niechęć do zbliżających się ewentualnych wizyt, a dziecko słuchając takich rozmów wyrabia sobie zdanie. Nie znaczy to, iż powinniśmy nadmiernie takie okoliczności wychwalać, jednak nasze komentarze powinny raczej informować dziecko, iż wizyta taka to konieczność, taka sama jak robienie zakupów czy mycie rąk. Pierwsze wizyty stomatologiczne często kształtują nam obraz dentysty i wyrabiają zdanie na całe życie. Warto zatem zadbać o to, aby w dzieciach wyrobić, jak najlepsze zdanie na ten temat. Najlepiej najpierw samemu wybrać się na wizytę do danego stomatologa i wyrobić sobie o nim zdanie, nie każdy bowiem personalnie sprawdzi się w przypadku naszego dziecka. To rodzic wie, jakie cechy osobowościowe mogą malucha zachwycić, a jakie z pewnością nie przypadną mu do gustu. Najważniejsze jest zatem, aby jak najszybciej rozpocząć wizyty, nawet jeżeli ubytków ani problemów nie ma.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>